Zabieg higienizacji zębów to profilaktyczne oczyszczanie, usuwanie osadów oraz kamienia nazębnego. Składa się z kilku etapów, które nie tylko korzystnie wpływają na stan zębów, ale mogą też przynieść efekt wybielający. Jakie zabiegi są wykonywane w ramach higienizacji zębów i jakie przynoszą korzyści?
Zabieg Higienizacji
Zabieg higienizacji zębów to oczyszczanie zębów wykonywane przez stomatologa. Może stanowić uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej, ponieważ w gabinecie dentystycznym z dużą skutecznością pozbędziemy się nalotów, które mogą sprawiać problem w warunkach domowych.
W ramach higienizacji jamy ustnej stomatolog usuwa kamień nazębny, a także osady powierzchniowe i bakteryjną płytkę nazębną. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki kilku etapom, do których należą:
- skaling – usuwanie kamienia nazębnego;
- piaskowanie – usuwanie osadów oraz przebarwień;
- polerowanie – wygładzanie powierzchni zęba, co ogranicza odkładanie się nalotów;
- fluoryzacja – lakierowanie zębów polega na wzmocnieniu szkliwa fluorem, a tym samym zwiększeniu jego odporności na próchnicę.
Przegląd jamy ustnej
Jednym z badań profilaktycznych, o których lepiej nie zapominać, jest przegląd jamy ustnej. Problemy z uzębieniem najdotkliwiej dają o sobie znać, gdy wymagają natychmiastowego, często inwazyjnego leczenia. Z tego względu lepiej nie czekać, aż zostaniemy postawieni pod ścianą, a ból uniemożliwi nam normalne funkcjonowanie.
Zabieg Higienizacji
Profilaktycznie higienizację zębów może wykonać każdy, warto jednak najpierw omówić indywidualne potrzeby ze stomatologiem. Może on stwierdzić zwiększoną potrzebę stomatologicznego oczyszczania jamy ustnej ze względu na predyspozycje do rozwijania się próchnicy. Z drugiej strony, jeśli w naszej diecie nie ma nadmiernych ilości cukru i prawidłowo czyścimy zęby, to nie musi dotyczyć nas problem kamiennych złogów. Wtedy podczas zabiegu higienizacji wystarczająca będzie likwidacja osadów i przebarwień w ramach piaskowania i polerowania.
Zalecenia po zabiegu
Po wykonaniu zabiegu stomatolog udzieli instruktaż na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poinformuje też, jak długo należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem (z wyjątkiem wody) – zwykle od 30 minut do 3 godzin. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej warto sięgnąć po odpowiednią pastę do zębów. Jeśli zależy nam na utrwaleniu efektu wizualnego po usunięciu przebarwień, przez dobę stosujmy białą dietę.
Wybielanie zębów
Do efektów kompleksowego oczyszczania jamy ustnej należy też wybielenie zębów. Zlikwidowanie kamienia, ciemnych osadów i przebarwień sprawia, że zęby stają się wyraźnie bielsze. W niektórych przypadkach już sama higienizacja zębów daje na tyle dobry efekt, że nie ma konieczności przeprowadzania specjalistycznego zabiegu wybielającego.
Naprawdę warto.
O czym powinieneś pamiętać!
Zabieg higienizacji jamy ustnej to profilaktyka chorób zębów i dziąseł, ponieważ pozbywamy się bakterii, hamujemy ich rozwój i wzmacniamy szkliwo. Dzięki regularnemu przeprowadzaniu tej procedury znacznie redukujemy ryzyko powstawania próchnicy, ale nie jest to jedyna zaleta higienizacji.
Głównymi wskazaniami do higienizacji jamy ustnej są :
- ogólna profilaktyka stomatologiczna;
- osady powstające w wyniku palenia i sięgania po kawę lub herbatę;
- kamień nazębny;
- skłonność do próchnicy;
- leczenie ortodontyczne;
- wybielanie zębów.
Przykładowy zabieg higienizacji
Dlaczego warto wykonywać regularnie zabieg higienizacji